🔄 Krog nasilja in toksični odnosi: prepoznavanje nevarnih vzorcev in postavljanje zdravih temeljev 🛑

V sklopu projekta AWARE smo na nedavnih delavnicah za srednješolce_ke obravnavali številne pomembne teme; med njimi tudi toksične odnose in koncept kroga nasilja. Udeleženci_ke so skozi praktične primere in diskusijo spoznali, kako lahko nezdrav odnos s samim_i seboj vpliva na dinamike, ki jih vzpostavljamo v odnosih z drugimi. Pogosto so toksični odnosi prepleteni s čustvenimi ranami, ki jih ljudje prenašajo v svoje interakcije, kar vodi v destruktivne vedenjske vzorce.

Ranjeni ljudje pogosto ranijo druge. To se lahko kaže v obliki čustvenih izbruhov, manipulacije, nenehnega kritiziranja ali celo fizične zlorabe. Če teh vzorcev ne prekinemo, se lahko ujamemo v začarani krog nasilja, ki se neprestano ponavlja in postaja vedno bolj uničujoč.

Kaj je krog nasilja?

Krog nasilja je ponavljajoči se vzorec destruktivnega vedenja v odnosih, ki poteka skozi več faz, ravno razumevanje teh faz pa je ključno za prepoznavo opozorilnih znakov in izogib vpletenosti v škodljive, toksične odnose. Krog nasilja sestavljajo naslednje faze:

  1. Faza napetosti: Med partnerjema_kami ali prijateljema_icama se začne kopičiti napetost zaradi nerešenih težav, nesporazumov ali čustvene distance. Majhni konflikti se ne rešujejo, kar ustvarja ozračje nelagodja in strahu.
  2. Izbruh nasilja: Ko napetost doseže vrhunec, sledi izbruh nasilja – to je lahko verbalno, čustveno ali fizično nasilje. V tej fazi ena oseba pogosto izgubi nadzor nad svojim vedenjem in povzroči globoko mero bolečine partnerju_ki ali prijatelju_ici.
  3. “Ljubezenska” faza ali faza sprave: Po nasilnem izbruhu oseba, ki je povzročila škodo, običajno izrazi obžalovanje. Sledijo opravičila, obljube o spremembah in obnašanje, ki lahko daje občutek ljubezni in varnosti. Ta faza pogosto ustvari lažen vtis, da se bo odnos izboljšal.
  4. Faza medenih tednov: Sledi mirno obdobje, ko se odnos začasno stabilizira in oba partnerja_ki lahko občutita, da je odnos miren. Vendar, se v odnosu (zaradi nerazrešenih težav) ponovno začne pojavljati napetost, ki vodi odnos nazaj, v prvo fazo kroga nasilja.

Na delavnicah smo mlade učili, kako prepoznati ta vzorec in kako pomembno je prepoznati opozorilne znake, preden krog nasilja postane stalnica in način delovanja nekega odnosa. Zavedanje, da ranjeni ljudje pogosto ranijo druge, je prvi korak k razumevanju dinamike toksičnih odnosov.

Zakaj ostajamo v toksičnih odnosih?

Eden glavnih razlogov, zakaj ljudje ostajamo v toksičnih odnosih, je pomanjkanje samospoštovanja. Pogosto vstopamo v odnose z nizkim samospoštovanjem ali z ranami iz preteklosti, zaradi česar toleriramo vedenja, ki nam niso všeč ali so celo škodljiva.

Na primer; partner_ka vas najprej kritizira in ponižuje, naslednji dan pa se obnaša ljubeče in pozorno. Ta čustvena zmeda povzroči, da prezrete negativne vidike odnosa in se osredotočite na trenutke, ko je partner_ka ljubeč_a. Prav ta dinamika vas lahko ujame v krog nasilja, kjer ignorirate rdeče zastavice, ker verjamete (in upate), da bo odnos postal boljši.

Pogosto se tudi zgodi, da preprosto ne prepoznamo rdečih zastavic. Morda vam partner_ka na začetku zveze naroči, da prenehate slediti nekomu na družbenih omrežjih ali omeji vaše stike z določenimi prijatelji_cami. Na začetku tega ne vidite kot težavo, a gre za zgodnje znake nadzora, ki lahko kasneje vodijo do resnejših oblik čustvene ali fizične zlorabe.

Kako prekiniti krog nasilja in postaviti zdrave temelje?

Prvi korak k prekinitvi kroga nasilja je prepoznati destruktivne vzorce in postaviti jasne meje. To pomeni, da morate razumeti svoje potrebe in pričakovanja v odnosu ter izraziti, kaj je za vas sprejemljivo in kaj ni. Ljubeč odnos temelji na spoštovanju in enakovrednosti, ne pa na nadzoru in manipulaciji.

Pomemben del tega procesa je tudi gradnja zdravega odnosa s seboj. Če imamo toksičen odnos sami s seboj – odnos, kjer ne cenimo svojih meja in potreb, težko pričakujemo, da bomo imeli zdrave odnose z drugimi osebami.

Na delavnicah smo z mladimi raziskovali, kako se v praksi odraža toksičen odnos s samim_i seboj, kjer ne upoštevamo lastnih potreb in čustev. Primeri toksičnega odnosa s samim_i seboj so:

  • Kritiziranje svojega telesa: Vsakič, ko se pogledate v ogledalo, se osredotočate na svoje pomanjkljivosti. 🪞
  • Nezdrav življenjski slog: Namesto da bi skrbeli zase, pogosto posegate po nezdravi hrani in pijači. 🍔🍷
  • Nespoštovanje lastnih meja: Ne znate reči “ne” in se vedno prilagajate drugim, tudi če to škodi vašemu zdravju ali počutju. ❌

Nasprotno pa zdrav odnos s samim_i seboj vključuje skrb za svoje fizično in duševno zdravje:

  • Priznavanje svojih meja in potreb: Naučite se reči “ne” brez občutka krivde. 🛑
  • Sprejemanje svojega telesa: Cenite svoje telo in mu dajete potrebno nego, namesto da ga nenehno kritizirate. 🧘‍♀️
  • Postavljanje lastne dobrobiti na prvo mesto: Ob koncu dneva si vzamete čas za sprostitev in mir. 🛌

Ljubezen do sebe kot temelj za zdrave odnose

Da bi prekinili krog nasilja in preprečili toksične odnose, moramo najprej vzpostaviti ljubeč in zdrav odnos s seboj. Ko se imamo radi, smo bolj sposobni prepoznati kaj si v odnosih želimo in kaj smo pripravljeni sprejemati ter česa ne, obenem pa se se znamo tudi zaščititi pred toksičnimi vedenji.

Če se soočate s toksičnimi odnosi ali se počutite ujeti v krog nasilja, je pomembno, da si poiščete pomoč. Na platformi True2You, ki je nastala v okviru projekta AWARE, vam nudimo brezplačne svetovalne pogovore, kjer lahko poiščete podporo in nasvet ali pa si preberete več o tovrstnih vsebinah.


Projekt AWARE soustvarjajo IPESAvisensa in Fundación Indera, financira pa ga Evropska unija v okviru programa Erasmus+. Za vsebino te objave je odgovoren izključno njen avtor_ica in slednja ne predstavlja stališč Evropske unije.