V vsakem odnosu, ne glede na to, ali gre za intimni, prijateljski ali družinski odnosi, pomembni gradniki omenjenih vezi sestojijo iz spoštovanja, podpore in komunikacije. Včasih pa se v teh odnosih pojavijo vedenjski vzorci, ki jih imenujemo rdeče zastavice – gre za subtilne opozorilne znake, ki kažejo, da odnos morda ni zdrav ali varen.
V sklopu projekta AWARE si prizadevamo mladim pomagati pri prepoznavanju teh opozorilnih znakov in pri razumevanju konceptov zdravih odnosov ter pomenu procesa graditve zdravih odnosov. Pomembno je vedeti, da odnosi obstajajo na spektru – od zdravih, nezdravih do odnosov zlorabe in nasilja, ter, da je razumevanje razlik med njimi ključnega pomena za osebno in čustveno varnost.
Zakaj smo pogosto slepi za rdeče zastavice?
Naši odnosi so pogosto obremenjeni z našimi notranjimi predstavami in pričakovanji. V svojih mislih si nenehno ustvarjamo “slike” o tem, kakšni naj bi bili naši odnosi. Ob tem si ustvarjamo idealizirane predstave o tem, kako naj bi se naš partner_ka obnašal_a, kako nas naj bi prijatelji_ce podpirali, in kako naj bi družinski člani_ce skrbeli za nas.
Toda resničnost teh odnosov se pogosto ne ujema z našimi pričakovanji. Ko se naše “slike” razbijejo, se počutimo razočarane, zmedene ali celo prizadete. Pogosto prezremo rdeče zastavice in se opravičujemo sami sebi, ker želimo, da naši odnosi ustrezajo tem idealnim predstavam. Čeprav v resnici občutimo nelagodje, ignoriramo znake nezdravih vzorcev, saj si ne želimo soočiti z resnico, da naš odnos ni takšen, kot smo si predstavljali.
Kaj so rdeče zastavice v odnosih?
Rdeče zastavice so vedenja, ki signalizirajo, da nekaj v odnosu ni v redu in da bi lahko ta odnos postal nezdrav ali celo nasilen. Te zastavice v praksi niso nujno veliki, očitni znaki, kot so denimo fizična nasilnost, glasno kričanje ali kaj podobnega, pogosto so povsem subtilni, čustveno manipulativni vzorci, ki pa se sčasoma razvijajo v omenjene reakcije in vedenja.
Nekateri pogosti primeri rdečih zastavic v intimnih odnosih:
- Nenehno ljubosumje in nadzor: Partner_ka zahteva, da je ves čas seznanjena s tem kje ste, s kom se družite, ali pa se jezi, če preživite čas z drugimi. Na primer: “Zakaj nisi odgovoril_a na moj klic? Kaj si delal_a s prijatelji_cami? Moraš mi vedno povedati, kje si.” 🔐
- Poniževanje in zasmehovanje: Partner_ka se iz vas norčuje pred prijatelji_cami, vas kritizira ali zmanjša vaš uspeh. Primer: “Resno? To ti ni uspelo? Mislil_a sem, da si sposoben_a.” 💢
- Manipulacija z občutki in čustveno izsiljevanje: Partner_ka uporablja krivdo, da vas prisili v nekaj, česar ne želite, ali pa vas postavi v nelagodna situacijo. Primer: “Če me res ljubiš, boš to storil_a zame. Če nočeš, potem ti očitno ni mar.” 🛑
Rdeče zastavice v prijateljskih odnosih:
- Neprestana kritika ali zasmehovanje: Prijatelj_ica vas nenehno kritizira ali vas spravlja v zadrego pred drugimi, da se počutite manjvredne. Primer: “Vse, kar počneš, je vedno napačno. Če bi bil_a jaz na tvojem mestu, bi vse naredil_a drugače.” 😔
- Neupoštevanje osebnih meja: Prijatelj_ica ne upošteva vaših osebnih meja, vas sili v stvari, ki jih ne želite, ali vam ne dovoli, da izrazite svoje misli in čustva. Primer: “Zakaj ne prideš ven? Vseeno mi je, kaj si rekel_a. Gremo se zabavati.” 🚫
- Nepodpora pri vaših ciljih: Prijatelj_ica ne pokaže interesa za vaše cilje ali uspehe, vas kritizira za vaše izbire ali diskreditira vaše dosežke. Primer: “Zakaj bi si sploh želel_a to doseči? To je povsem nepomembno.” ⚠️
Kako prepoznati, da se vaše “slike” razbijajo?
Pomembno je prepoznati, ko se vaše idealizirane “slike” o odnosih začnejo rušiti. To se zgodi, ko realnost ne sovpada z vašimi pričakovanji o tem, kakšen bi naj bil odnos. Na primer, morda pričakujete, da bo vaš_a partner_ka vedno ljubeč_a in razumevajoč_a, vendar namesto tega naletite na ljubosumje in manipulacijo. Ali pa pričakujete, da vas bodo prijatelji_ce podpirali, vendar se izkaže, da vas nenehno kritizirajo in ne spoštujejo vaših meja.
Kaj lahko storite, ko prepoznate te znake?
- Najprej se soočite z resnico in si priznajte, da vaš odnos morda ni zdrav.
- Pogovorite se z osebo, če menite, da se odnos lahko izboljša skozi odprto in iskreno komunikacijo.
- Če se vzorci ne spremenijo, razmislite o postavljanju trdnih meja ali o izhodu iz odnosa, da zaščitite svoje duševno in čustveno zdravje.
Gradite odnose, ki temeljijo na spoštovanju in zaupanju
Prepoznavanje rdečih zastavic je pomemben korak pri ustvarjanju in ohranjanju zdravih odnosov. Ne pozabite, da vas mora vsak odnos graditi in podpirati, ne pa vas uničevati ali vam škodovati. Zdravi odnosi temeljijo na zaupanju, spoštovanju, komunikaciji in medsebojni podpori.
Če prepoznate opozorilne znake v svojem odnosu, tega nikar ne prezrite. Poiščite (si) pomoč in podporo, platforma True2You vam nudi brezplačne svetovalne pogovore in zanimive izobraževalne vsebine, ki vam lahko pomagajo prepoznati in obvladovati tovrstne izzive.
Projekt AWARE soustvarjajo IPES, Avisensa in Fundación Indera, financira pa ga Evropska unija v okviru programa Erasmus+. Za vsebino te objave je odgovoren izključno njen avtor_ica in ne predstavlja stališč Evropske unije.