Duševno zdravje mladih – kaj pa fantje?

Serija dogodkov projekta EMPATH: Naslavljanje spolnih stereotipov in toksične moškosti

Inštitut za proučevanje enakosti spolov (IPES) je v zadnjih tednih uspešno izvedel serijo dogodkov v okviru projekta EMPATH, ki ga sicer izvajamo v partnerstvu z Ljudsko univerzo Celje, Univerzo v Ljubljani in Pedagoškim inštitutom, s sofinanciranjem Evropske komisije (Citizens, Equality, Rights and Values Programme – CERV). EMPATH temelji na zmanjševanju diskriminacije na podlagi spola v izobraževalnih sistemih in uvajanju perspektive enakosti spolov v vse oblike izobraževalnih praks, ter na ozaveščanju ciljnih skupin projekta in slovenske javnosti o spolnih stereotipih ter prevladujočih tradicionalnih normah moškosti, ki mnogokrat vodijo v neustrezne vzorce vedenja. 

Na okroglih mizah, ki so bile izvedene v sklopu dogodkov in so naslavljale vpliv delovanja spolnih stereotipov na duševno zdravje (mladih), so sodelovali_e:

  • Ana Pavlič, IPES
  • Dr. Rudi Klanjšek, Univerza v Mariboru,
  • Dr. Andrej Naterer, Univerza v Mariboru,
  • Dr. Jasna Mikić Ljubi, Univerza v Ljubljani,
  • Dr. Valerija Vendramin, Pedagoški inštitut,
  • Maruša Bertoncelj, NIJZ
  • Meta Lavrič, Univerza na Primorskem.

Ključne ugotovitve EMPATH analize stanja

V sklopu dogodkov smo udeleženkam in udeležencem predstavili tudi ključne izsledke analize stanja, ki smo jo opravili v sklopu projekta.

  • Več kot 70 % dijakov še vedno meni, da so moški bolj nagnjeni k tveganju in da je tekmovalnost bolj povezana z moškimi.
  • Več kot četrtina dijakov verjame, da ženske zavračajo spolne odnose kot del flirtanja ali iz želje po nadaljevanju zapeljevanja.
  • Skoraj 20 % dijakov meni, da ni primerno, da moški prosijo za pomoč, ko jo potrebujejo.
  • Večina dijakov meni, da so moški po naravi boljši vodje kot ženske (71 %).

Aktivnosti in priporočila

Da bi, znotraj šolskih prostorov, lahko uspešno naslovili vse te izzive, smo, med usposabljanji za srednješolske in visokošolske pedagoge in pedagoginje, pripravili niz priporočil in aktivnosti:

  1. Aktivnosti na področju enakosti spolov v srednje šole: Vključevanje delavnic o spolnih stereotipih, intimnih odnosih in toksični moškosti v kurikulum.
  2. Dodeljevanje spolno nevtralnih zadolžitev: Učitelji naj pri dodeljevanju zadolžitev upoštevajo spolno nevtralni pristop.
  3. Spodbujanje spolno netipičnih poklicnih poti: Ozaveščanje dijakov o različnih poklicnih možnostih in ovirah, s katerimi se srečujejo ženske na svoji karierni poti.
  4. Spodbujanje spolno mešanih skupin pri skupinskem delu: Organizacija skupin na podlagi spolne uravnoteženosti.
  5. Usposabljanje odgovorne osebe na šoli za enake možnosti: Šole naj imenujejo koordinatorja za enake možnosti, ki bi se usposabljal in skrbel za to področje.

Dodatni viri in izobraževalni materiali

Vsem zainteresiranim so, na naši spletni platformi, na voljo še dodatni materiali, učne priprave in delavnice ter izobraževalni priročnik “Učenje za enakost: premagovanje spolnih stereotipov v šolah” in zbornik “Moškosti: Konceptualna izhodišča za poučevanje o spolnih stereotipih”.

Za več informacij in še več znanja, torej obiščite spletno stran projekta EMPATH: www.project-empath.eu.

Hvala vsem, ki ste se nam pridružili, veselimo se sodelovanja pri ustvarjanju bolj enake prihodnosti za vse!