V sklopu projekta AWARE (Opolnomočenje mladih za prepoznavo in informirano odzivanje na različne oblike nasilja v intimno-partnerskih odnosih v katerih sodelujejo sami ali druge osebe ), kjer naslavljamo nasilje v intimno-partnerskih odnosih med mladimi različnih spolnih usmerjenosti in stremimo k ozaveščanju mladostnikov_ic o pomenu, delovanju in preseganju spolnih stereotipov in spolnih vlog, ki jih slednji večkrat nevede uporabljajo kot orodje za racionaliziranje nasilnega obnašanja v tovrstnih odnosih, smo v zadnjih tednih izvedli interaktivne delavnice za mlade.
Na delavnicah smo se sprehodili skozi različne module:
- LJUBEZEN DO SEBE IN SKRB ZASE
Da imamo radi samega sebe ni nujno dramatično ali zapleteno, lahko je preprosto in zabavno, začenši s skrbjo zase. Včasih imamo toliko pričakovanj do sebe in drugih, da nam postane težko samo biti to, kar smo. Gotovo vsi poznamo ta občutek, da čutimo, da moramo preprosto biti, delovati, razmišljati, čustovati na nek točno določen način, sicer nas druga oseba ne bo imela rada ali nas ne bo sprejela. Kako pogosto znižujemo svoje standarde in ne spoštujemo svojih občutkov samo zato, da bi se prilagodili ali bili bolj všečni drugim?
Zaradi tega se lahko znajdemo v napačnih razmerjih, samo zato, da lahko rečemo, da smo v razmerju in se tako počutimo ‘normalno’ – ker pač menimo, da je to pravilno. To pa je spolzek teren, saj lahko postanemo del toksičnih razmerji že zato, ker čutimo, da se ‘moramo’ prilagajati ali da je z nami nekaj narobe, če nismo v razmerju.
Skrb zase je videti v osnovi zgolj kot prejemanje odločitev, ki resnično podpirajo nas. To pomeni poslušanje svojega telesa in tega, kar čutimo, ter odzivanje v povezavi s tem. Pozornost, ki jo namenimo svojim občutkom, je pomembna. To je naš notranji kompas.
2. ZDRAVI – NEZDRAVI ODNOSI
Mladostniki in mladostnice se morda zavedajo, da obstajajo zdravi in nezdravi odnosi, ter odnosi, v katerih prihaja do zlorab, vendar pa obstaja velika možnost, da podcenjujejo lastno vpetost v tovrstne odnose ter vpetost svojih prijateljev, skupaj z ranljivostjo, da se v takšnem odnosu znajdejo sami. Številni mladi_e se prvič spuščajo
v romantične interakcije in pomembno je, da jih naučimo, kakšni bi naj ti odnosi bili, kako sprejemati odločitve v povezavi z odnosi, kako reševati konflikte in kako se postaviti zase in zadevam reči “Ne”.
3. TOKSIČNI ODNOSI IN CIKEL NASILJA
Pogosto vstopamo v odnose s pomanjkanjem lastnega samospoštovanja. To nas pripelje do tega, da toleriramo vedenja druge osebe, ki nam morebiti niso všeč, ali pa v nas vzbujajo hude občutke nelagodja. En dan nas ta oseba lahko kritizira, naslednji dan pa nam govori lepe stvari. Nočemo ga/je izgubiti, zato ohranjamo pozitivno plat in prezremo negativno. Pogosto prezremo opozorilne znake ali ‘rdeče zastave’, ker se jih sploh ne zavedamo. Na primer, partner vam naroči, naj prenehate slediti nekomu na Instagramu – vstopimo v odnos, kjer, če bi poznali te rdeče zastave, nikoli ne bi
pomislili na zmenek s to osebo. Odgovornost za izbiro partnerja je naša in ko se naučimo ljubiti in skrbeti zase, bo postavljanje standardov glede naše telesne integritete znatno zmanjšalo verjetnost vstopa v toksičen odnos in sprejemanje določenih vedenj.
4. RANJENI LJUDJE RANIJO DRUGE
Zakaj so odnosi, ki jih imamo z družino in ljudmi, ki so nam
najbližji, tisti, ki nas najbolj prizadenejo?
Veliko bolečine, ki nastaja v odnosih izhaja iz projeciranih slik, ki smo jih postavili navzven. Te projecirane slike povzročajo bolečino, in ker nas je nekdo prizadel, menimo, da imamo pravico, da ga prizadanemo nazaj. Obstaja veliko ljudi, ki nas prizadenejo, če se oklepamo naših iluzornih slik in predstav o tem, kako naj se obnašajo.
Ta krog prizadetih ljudi, ki prizadanejo druge, lahko prekinemo samo, če prenehamo prispevati k njemu. Ne moremo spremeniti vedenja drugih ljudi in ne moremo spremeniti, kaj drugi doživljajo, toda lahko spremenimo, kako se obnašamo sami in ali se odločimo odzvati ali reagirati. Lahko spremenimo svoje vedenje.
Vsem sodelujočim na delavnicah se zahvaljujemo za navdihujoč čas, ki smo ga preživeli skupaj!
Že kmalu bodo vsi moduli prosto dostopni tudi na platformi projekta AWARE – https://sl.true2you.eu/podpora-ob-stiski/, kjer so mladim v stiski že na voljo tudi brezplačni svetovalni pogovori, kjer je svetovanje zaupno in prostovoljno ter ga lahko kadarkoli prekinejo.
Objava je nastala pod okriljem projekta AWARE, ki ga poleg IPES soustvarjata še Avisensa ter Fundación Indera. Projekt sofinancira Evropska unija v okviru Erasmus+. Za vsebino objave je odgovoren izključno njen avtor. Vsebina ne odraža stališč Evropske unije.