Inštitut za proučevanje enakosti spolov z veseljem predstavlja naš novi projekt, VERA – ZagoVorništvo, strateško načrtovanje in opolnomočEnje na področju Reproduktivnega zdravjA žensk (in moških) v Sloveniji. Projekt, ki ga financira Netherlands Helsinki Committee (NHC), bo potekal eno leto, od 1. aprila 2024 do 31. marca 2025, in se osredotoča na ključna področja reproduktivnega zdravja in pravic.
Reproduktivno zdravje in pravice so temeljne za dobrobit vseh posameznikov in posameznic, pa vendar se v Sloveniji še vedno soočamo s številnimi izzivi, kot so pomanjkanje celovite spolne vzgoje, omejen dostop do nekaterih zdravstvenih storitev in vztrajanje škodljivih spolnih stereotipov. Projekt VERA si prizadeva te izzive preseči s celovitim pristopom, ki vključuje izobraževanje, ozaveščanje in zagovorništvo.
V okviru projekta smo že zasnovali tri module, ki bodo mladim omogočili poglobljeno razumevanje in opolnomočenje na področju reproduktivnega zdravja. V prihodnjih mesecih bomo VERA edukativno-ozaveščevalni program izvajali preko delavnic za mlade po vsej Sloveniji:
- MODUL: Reproduktivno zdravje in spol:
- Modul je namenjen razumevanju reproduktivnega zdravja skozi prizmo spola. V njem bodo udeleženci_ke raziskali, kako spolni stereotipi in družbene norme vplivajo na njihove odločitve, vedenje in dostop do reproduktivnih pravic.
- Delavnice v tem modulu bodo mlade spodbujale, da razmislijo o vplivu, ki ga imajo tradicionalne predstave o spolu na njihovo dojemanje telesa in spolnosti. Raziskovali bodo, kako stereotipi omejujejo svobodo izbire in vplivajo na dostop do kakovostne zdravstvene oskrbe.
- Udeleženci_ke bodo skozi interaktivne aktivnosti razvijali sposobnosti za prepoznavanje in izzivanje škodljivih stereotipov ter pridobili znanje za sprejemanje informiranih in odgovornih odločitev glede svojega spolnega in reproduktivnega zdravja.
- MODUL: Reproduktivno zdravje v vseh fazah življenja:
- Modul poudarja pomen reproduktivnega zdravja v vseh življenjskih obdobjih, od pubertete, skozi odraslost, do starosti.
- Udeleženci_ke bodo pridobili celovito znanje o tem, kako skrbeti za reproduktivno zdravje v različnih fazah življenja, vključno z informacijami o kontracepciji, skrbi za nosečnost, menopavzi, in moškem reproduktivnem zdravju.
- Poseben poudarek bo na prepoznavanju sprememb v telesu, ki jih prinašajo hormonske spremembe in staranje, ter na pomembnosti dostopa do ustrezne zdravstvene oskrbe v vsakem življenjskem obdobju. Modul bo opremil mlade z znanjem, ki jim bo pomagalo ohranjati zdravje in dobro počutje skozi vse življenje.
- MODUL: Reproduktivne pravice in zagovorništvo:
- Tretji modul je osredotočen na razumevanje in zaščito reproduktivnih pravic kot temeljnih človekovih pravic.
- Udeleženci_ke bodo spoznali, kaj vse vključujejo reproduktivne pravice, kot so pravica do dostopa do kontracepcije, varnega splava, ter pravica do zaščite pred prisilnimi praksami.
- Delavnice bodo vključevale tudi razvoj veščin za prepoznavanje kršitev teh pravic in za aktivno sodelovanje v zagovorništvu. Udeleženci_ke bodo imeli priložnost sodelovati v simulacijah in vajah, kjer bodo razvijali strategije zagovorništva in oblikovali kampanje za spodbujanje enakosti spolov ter dostopa do reproduktivnih zdravstvenih storitev.
- Poudarek bo tudi na tem, kako lahko mladi_e postanejo glasniki sprememb v svoji skupnosti in širše, ter kako lahko z zagovorništvom prispevajo k oblikovanju pravičnejše družbe.
Poleg izobraževalnih modulov bomo v okviru projekta VERA organizirali tudi ozaveščevalno kampanjo in javne posvete, kjer bomo skupaj z mladimi, strokovnjaki in širšo javnostjo oblikovali osnutek prve Nacionalne strategije za reproduktivno zdravje 2030.
Spremljajte našo spletno stran in družbena omrežja za več informacij o projektu in načrtovanih aktivnostih. Samo skupaj lahko naredimo korak naprej k boljši prihodnosti!