Za mnoge mlade ljudi je začetek novega šolskega leta obdobje, polno čustvenih vzponov in padcev. Mnogi se veselijo novih priložnosti in izzivov, vendar ta prehod lahko s seboj prinaša tudi vrsto stresorjev, ki lahko vplivajo na dobro počutje.
Novi učni predmeti lahko predstavljajo dodatno akademsko breme in povzročijo občutek preobremenjenosti. Spremembe v socialnem okolju, kot so novi sošolci in sošolke ali spremembe v prijateljskih odnosih, lahko prinesejo občutke negotovosti in tesnobe. Poleg tega lahko pritisk za dosego uspeha in potreba po prilagajanju na novo rutino vplivajo na samozavest in čustveno stabilnost posameznika_ice. Ta kombincaija izzivov lahko vodi do občutkov preobremenjenosti, anksioznosti in napetosti, kar lahko vpliva na naše mentalno zdravje, odnose ter splošno dobro počutje.
Projekt AWARE vam lahko pomaga prebroditi te izzive! V sklopu projekta se osredotočemo na opolnomočenje mladih za prepoznavanje in obvladovanje različnih oblik nasilja v intimno-partnerskih odnosih. Zavedamo se, da so spolni stereotipi in vloge, ki jih zavoljo družbenega spola prevzemamo nase pogosto nevidni in nereflektirani, vendar lahko kljub temu pomembno vplivajo na obnašanje in odnose. Mnogi mladi namreč nevede uporabljajo te stereotipne vzorce celo za racionaliziranje nasilnega obnašanja ali pa jih stereotipne vloge odvračajo od iskanja pomoči, kar lahko vodi do dolgoročnih težav v odnosih in vpliva na duševno zdravje.
V sklopu projekta AWARE vam nudimo različna orodja in podporo za razumevanje teh dinamik ter za prepoznavanje in obvladovanje nasilja. Naša spletna stran https://sl.true2you.eu ponuja brezplačno svetovanje in strokovno pomoč. V sklopu platforme lahko zastavite vprašanja strokovnjakom_injam in dostopate do brezplačnega, anonimnega svetovanja, ki vam lahko pomaga v tem zahtevnem obdobju.
Tehnike in nasveti za obvladovanje stresa:
Poleg dostopa do strokovne pomoči, ki vam je na voljo na naši platformi, vam predlagamo, da preizkusite tudi naslednje tehnike za obvladovanje stresa in izboljšanje svojega počutja:
- Dihalne vaje: Globoko dihanje vam lahko pomaga umiriti um in zmanjšati stres. Sedite v udobnem položaju, zaprite oči in se osredotočite na svoje dihanje. Vdihnite skozi nos, štejte do štiri, nato pa počasi izdihnite skozi usta, prav tako štejte do štiri. Ponovite to vsaj petkrat. Ta preprosta tehnika vam lahko pomaga obnoviti notranji mir.
- Čuječnost (Mindfulness): Čuječnost vam omogoča, da ostanete prisotni v trenutku in zmanjšate stres. Poskusite preprosto tehniko čuječnosti: osredotočite se na svoje zaznave – zvoke, vonjave, dotike – in se potrudite, da ne sodite ali analizirate, temveč preprosto sprejemate tisto, kar čutite. Tako boste lažje obvladovali stresne situacije in izboljšali svojo čustveno stabilnost.
- Vodenje dnevnika: Pisanje o svojih občutkih lahko pomaga razjasniti misli in zmanjšati stres. Vsak dan si vzemite nekaj minut, da napišete, kako se počutite, kaj vas skrbi in kaj vas veseli. To vam lahko pomaga videti stvari v drugačni luči in bolje razumeti svoje čustvene reakcije.
- Fizična aktivnost: Redna telesna dejavnost, kot je tek, kolesarjenje ali joga, lahko bistveno zmanjša raven stresa in poveča vaše splošno dobro počutje. Telesna aktivnost sprošča endorfine, ki izboljšajo vaše razpoloženje in energijo.
- Sprostitvene tehnike: Tehnike, kot so progresivna mišična sprostitev, kjer napenjate in sproščate posamezne mišične skupine, vam lahko pomagajo pri sprostitvi in zmanjšanju napetosti v telesu.
- Organizacija in načrtovanje: Učinkovito načrtovanje vaših nalog in obveznosti vam lahko pomaga zmanjšati občutek preobremenjenosti. Uporabite planer ali aplikacijo za organizacijo nalog, da si razdelite svoje obveznosti na manjše, obvladljive korake.
- Postavljanje realnih ciljev: Postavite si dosegljive cilje in si prizadevajte za majhne korake napredka. Doseganje manjših ciljev vam lahko daje občutek uspeha in vam pomaga ohranjati motivacijo.
- Podpora in socialni stiki: Ne bojte se poiskati podporo pri prijateljih_icah, družini ali svetovalcih_kah. Odprta komunikacija o vaših občutkih in težavah vam lahko pomaga lažje premagati izzive in zmanjšati občutek osamljenosti.
Ne pozabite, niste sami – (tudi) mi smo tukaj za vas!
Objava je nastala pod okriljem projekta AWARE, ki ga poleg IPES soustvarjata še Avisensa ter Fundación Indera. Projekt sofinancira Evropska unija v okviru Erasmus+. Za vsebino objave je odgovoren izključno njen avtor. Vsebina ne odraža stališč Evropske unije.