Z veseljem sporočamo, da z mesecem oktobrom zaključujemo dvoletni projekt EMPATH, namenjen opolnomočenju mladih ter pedagoških delavcev in delavk v boju proti spolnim stereotipom in preseganju toksičnih vzorcev moškosti. Zaključna konferenca, ki je potekala dva dni; 10. in 11. oktobra 2024, v Centru Rog v Ljubljani, je zbrala številne strokovnjake in strokovnjakinje s področja enakosti spolov. Na konferenci so bili predstavljeni ključni dosežki projekta, obenem pa se je razpravljalo o prihodnjih korakih za še učinkovitejšo integracijo enakosti spolov v izobraževalni sistem.
Cilji in osrednji poudarki projekta EMPATH
Projekt EMPATH, ki ga je izvajal konzorcij, sestavljen iz Ljudske univerze Celje, Univerze v Ljubljani, Pedagoškega inštituta ter Inštituta za proučevanje enakosti spolov, se je osredotočal na zmanjševanje spolne diskriminacije v izobraževalnem sistemu. Glavni cilji projekta so bili:
- Ozaveščanje dijakov in dijakinj o spolnih stereotipih ter njihovih škodljivih posledicah.
- Opolnomočenje mladih za preseganje toksičnih vzorcev moškosti, ki imajo negativne posledice tako za moške kot za njihove odnose z drugimi.
- Senzibilizacija učiteljev in učiteljic za prepoznavanje spolnih stereotipov in delovanje proti njim.
- Usposabljanje pedagoških delavcev in delavk za uporabo orodij, s katerimi lahko spodbujajo enakost spolov v učilnicah.
Toksična moškost in njeni družbeni vplivi
Toksična moškost, ena osrednjih tematik projekta EMPATH, vključuje vedenjske vzorce, ki poudarjajo agresijo, dominacijo, zatiranje čustev in podobno. Takšni vzorci ustvarjajo pritiske na mlade moške, da delujejo v skladu z rigidnimi in škodljivimi spolnimi normami, kar pogosto vodi v izolacijo, težave v duševnem zdravju ter nasilje v odnosih.
Ana Pavlič, programska direktorica Inštituta za proučevanje enakosti spolov (IPES), je izpostavila: “Toksične oblike moškosti močno vplivajo ne le na medosebne odnose, ampak tudi na duševno zdravje mladih fantov, ki se pogosto soočajo s pričakovanji, da morajo biti neomajni, močni in ne smejo kazati čustev. Projekt EMPATH je pokazal, kako lahko z ozaveščanjem in izobraževanjem mladih o teh temah pripomoremo k bolj vključujoči in enakopravni družbi.”
Analiza stanja: Poglobljen vpogled v spolne stereotipe med mladimi
V okviru projekta EMPATH je bila izvedena obsežna analiza stanja, ki je vključila tako kvantitativne kot kvalitativne metode zbiranja podatkov med dijaki_injami. Ključne ugotovitve kažejo na močno zakoreninjenost spolnih stereotipov med mladimi, zlasti med fanti:
- 70 % dijakov in dijakinj meni, da so moški bolj nagnjeni k tveganju in pogosteje prevzemajo vodilne vloge, kar utrjuje tradicionalne spolne vloge in stereotipe.
- 35 % mladih fantov verjame, da ne bi smeli kazati čustev, kot so strah, žalost ali sram, kar vodi v zatiranje čustev in povečuje tveganje za duševne težave, kot so depresija in anksioznost.
- 25 % fantov je priznalo, da so bili udeleženi v fizične pretepe, da bi dokazali svojo moč in status med vrstniki.
Te ugotovitve poudarjajo, kako globoko so spolni stereotipi (še vedno) zakoreninjeni v izobraževalnem procesu ter potrebo po sistematičnem prepoznavanju in odpravljanju teh stereotipov, zlasti med mladimi moškimi, ki se soočajo s pričakovanji po agresivnem in čustveno omejenem vedenju.




Več o projektu na spletni platformi EMPATH
Za vse, ki bi radi izvedeli več o ključnih dosežkih projekta EMPATH, vas vabimo, da obiščete spletno platformo projekta EMPATH, kjer so zbrani vsi raziskovalni materiali, poročila in orodja za izobraževanje. Na platformi so na voljo tudi priročniki in zbornik za učitelje in učiteljice, ki želijo v svoje učne prakse vpeljati enakost spolov in preseganje spolnih stereotipov.