Boljšemu reproduktivnemu zdravju naproti – projekt VERA

S 1. 4. 2024 smo na Inštitutu za proučevanje enakosti spolov pričeli z izvajanjem projekta z naslovom ZagoVorništvo, strateško načrtovanje in opolnomočEnje na področju Reproduktivnega zdravjA žensk (in moških) v Sloveniji – VERA.

Potreba zanj izhaja iz neučinkovitega naslavljanja reproduktivnega zdravja, ki v slovenskem prostoru rezultira v različnih oblikah kršitev pravic državljanov_k in njihovi diskriminatorni obravnavi na področju njihovih reproduktivnih pravic:

  • nezadovoljenih potrebah posameznikov_ic po varni in pravilni obravnavi težav na področju reproduktivnega zdravja;
  • nepoenotenih standardih zagotavljanja reproduktivnega zdravja s strani strokovne javnosti;
  • prevelikem pritisku na nevladne organizacije, ki so ene izmed osrednjih nosilk ozaveščevalnih in izobraževalnih aktivnosti o različnih aspektih reproduktivnega zdravja;
  • spolno pogojenih vzorcih obnašanja, ki vplivajo na diskriminatorno obravnavo posameznikov na področju reproduktivnega zdravja (sploh pripadnikov_ic ranljivih skupin).

Z namenom preseganja obstoječih vzorcev, projekt VERA predvideva tri ključne sklope aktivnosti, ki bodo prispevali k vzpostavitvi učinkovitega in naprednega okvirja naslavljanja in obravnave reproduktivnega zdravja v Sloveniji:

  1. Delavnice opolnomočenja za mlade: Aktivno prispevanje k celoviti spolni vzgoji mladih, ki jeznanstveno točna in na dokazih temelječa, obenem pa upošteva obstoj spolnih stereotipov in tabujev v zvezi z reproduktivnim zdravjem in pravicami med mladimi (še posebno med ženskami) in težave, povezane s širjenjem diskriminatornih oziroma netočnih informacij o reproduktivnem zdravju in pravicah.
  2. Ozaveščevalna kampanja: Prispevek k detabuizaciji in destigmatizaciji vprašanja reproduktivnega zdravja in pravic v širši javnosti. Pripravljena v sodelovanju s slovenskimi feminističnimi umetnicami, ki skozi svoje ustvarjanje raziskujejo žensko telo in spolovilo.
  3. Vključujoča priprava predloga Nacionalne strategije za reproduktivno zdravje 2030: Prekoorganizacije (vsaj) 3 javnih posvetov z različnimi javnostmi (medicinsko in zdravstveno osebje, nosečnice, mladi, starši, osebe, ki pripadajo kateri izmed ranljivih skupin – osebe z invalidnostjo, pripadniki etničnih manjšin, LGBTIQ+) bo, na vključujoč način, pripravljen predlog strateškega dokumenta na področju reproduktivnega zdravja, ki bo kot prvi uokviril izzive in priložnosti na mikro, mezzo ter makro ravni za učinkovito naslavljanje in obravnavo reproduktivnega zdravja.

Projekt, ki ga sicer financira Netherlands Helsinki Committee (NHC) bo trajal 1 leto (1. 4. 2024 – 31. 3. 2025).