Vodstven kader v podjeju deluje kot ključni steber organizacijske strukture, odgovoren za oblikovanje in usmerjanje strategij ter odločitev, ki vplivajo na uspešnost in rast podjetja. Njegova vloga je večplastna, saj zajema usmerjanje zaposlenih, izvajanje poslovnih ciljev, sprejemanje odločitev v skladu s cilji podjetja ter ustvarjanje in vzdrževanje pozitivne organizacijske kulture. Slednja ima močan vpliv na uspešnost zaposlenih pri usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja, obenem pa igra ključno vlogo pri spodbujanju enakosti spolov v delovnem okolju.
Dobra, na enakosti spolov temelječa organizacijska kultura, prispeva k vzdušju zaupanja, sodelovanja in spoštovanja znotraj podjetja. S tem, ko vodstveni kader spodbuja pozitivno delovno okolje in enakopravne možnosti za vse zaposlene, pomaga ustvariti pogoje, v katerih zaposleni lažje usklajujejo svoje delo z družinskimi obveznostmi ali osebnimi interesi. V okviru projekta PROMETEJ smo zato identificirali vrsto ukrepov za vodstven kader, ki se jih ta lahko posluži pri spodbujanju pozitivne organizacijske kulture ter učinkovitemu naslavljanju tematike ukslajevanja osebnih in delovnih obveznosti.
Na področju informiranja in komuniciranja lahko vodstven kader:
- pripravi informacijski izroček/letak za informiranje zaposlenih glede možnosti usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja;
- na letni ravni izvede anketo med zaposlenimi o zadovoljstvu z možnostmi usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja;
- področje usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja uvede v letni razgovor z zaposlenimi;
- vzpostavi ”škatlo predlogov” v podjetju, s katero bi skrbel za komuniciranje (ne)zadovoljstva zaposlenih.
Na področju zaposlovanja in nagrajevanja lahko vodstven kader:
- v svojo organizacijsko kulturo uvede t. i. nepristransko zaposlovanje;
- sledi načelu spolne uravnoteženosti pri zaposlovanju novih kadrov;
- razvije primerne strategije za ponovno vključevanje zaposlenih po daljši odsotnosti;
- uvede načrtovanje kariernega razvoja zaposlenih;
- svojim zaposlenim omogoči določeno stopnjo avtonomije pri izobraževanju;
- naj pri letnih razgovorih uvede vidik usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja;
- stremi k vzpostavljanju t. i. mešanih ekip;
- uvede psihološko svetovanje in pomoč za svoje zaposlene;
- uvede delavnice in izobraževanja na področju spolnih stereotipov;
- s ciljem spodbujanja aktivnega očetovstva omogoči razgovor s kadrovsko službo in psihologom.
Še več ukrepov, razdeljenih na različna tematska področja je dostopnih na platformi PROMETEJ (klik).
Usmerjanje in podpora vodstvenega kadra pri razvijanju pozitivne delovne klime in kulture ravnotežja med delom in zasebnim življenjem prispevata k zadovoljstvu zaposlenih ter tako pozitivno vplivata na njihovo učinkovitost in zavzetost pri delu. S tem vodstveni kader postane ključen dejavnik pri gradnji trajnostnega in zaposlenim prijaznega delovnega okolja ter organizacijskega razvoja.
Ta novica je nastala s finančno podporo Norveškega finančnega mehanizma. Za vsebino te novice je odgovoren izključno Inštitut za proučevanje enakosti spolov (IPES) in zanjo v nobenem primeru ne velja, da odraža stališča Nosilca programa Izobraževanje – krepitev človeških virov.
Projekt PROMETEJ financira Norveška s sredstvi Norveškega finančnega mehanizma 2014 – 2021, ki predstavlja prispevek Norveške k zeleni, konkurenčni in vključujoči Evropi, ter pripadajoče slovenske udeležbe preko javnega razpisa za sofinanciranje projektov v okviru programa Izobraževanje – krepitev človeških virov.
Sodelujemo skupaj za zeleno, konkurenčno in vključujočo Evropo.