Zaključni dogodek projekta PROMETEJ: Podjetje so ljudje

Na zaključnem dogodku projekta PROMETEJ »Vibracije usklajenosti: Šport, poklic in osebni čas v harmoniji«, smo se z dr. Andrejem Natererjem, izrednim profesorjem na oddelku za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Mariboru, asist. mag. Tamaro Stanković iz Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani in Anjo Megušar iz Knauf Insulation pogovarjali o pomembnosti vzpostavitve zaupanja zaposlenih, smiselnosti vlaganja v športno aktivnost, iskanju ravnovesja med poklicnim in zasebnim življenjem, spodbujanjem zdravega delovnega okolja in mentorskih programih, ki spodbujajo osebno in poklicno rast zaposlenih. Dogodek je povezovala mag. Simona Špilak, direktorica, BOC Institute.

Dogodek je predstavljal sklepno dejanje projekta PROMETEJ, katerega nosilec je AmCham Slovenija in v katerem sodeluje še devet partnerskih organizacij. Glavni cilj ambicioznega projekta je opolnomočenje zaposlenih in lajšanje usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja pri delu od doma. Dr. Andrej Naterer je predstavil rezultate analize učinka intervencije, po kateri:

  • So udeleženci svoje delo v veliko večji meri povezovali z občutkom smisla življenja;
  • So udeleženci delo bistveno bolj povezovali z občutkom zavzetosti, občutkom dosežka in nasploh s prijetnimi čustvi;
  • Je udeležencem nekoliko bolj pomembna vključenost v delovno okolje;
  • So udeleženci bolj ozaveščeni (npr. glede usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja, vprašanj glede spola, težav in priložnosti);
  • Se udeleženci v povprečju počutijo bolje opremljene za delo na domu, ko gre za psihološke in socialne/kulturne spretnosti;
  • So udeleženci pretežno bolj zadovoljni z vsemi izmerjenimi vidiki usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja.

V nadaljevanju je dr. Naterer podrobneje orisal zasnovo projekta. V ozadju zasnove je ideja o Bourdieujevih treh oblikah kapitala. Podjetje se v svojem jedru osredotoča na ekonomski kapital, ki pa se po svojem pomenu in učinkih zanj ne razlikuje bistveno od socialnega in kulturnega. Dr. Naterer je izpostavil, da je ekonomski kapital mogoče transformirati v drugi dve obliki kapitala – in obratno: »Vse tri oblike kapitala morajo delovati skupaj, s čimer se je tudi projekt ukvarjal. V samem jedru je opolnomočenje zaposlenih. Ugotovili smo, da je po koncu projekta pripadnost zaposlenega podjetju večja, kar nakazuje na povečanje socialnega kapitala, ki ga podjetje lahko pretvori v ekonomskega. To pomeni, da ima skrb za zaposlene pozitivne ekonomske učinke.« Hkrati vložki v kadre povečajo dojemanje lastne realizacije in samoaktualizacije zaposlenih.

Projekt PROMETEJ financira Norveška s sredstvi Norveškega finančnega mehanizma 2014 – 2021, ki predstavlja prispevek Norveške k zeleni, konkurenčni in vključujoči Evropi, ter pripadajoče slovenske udeležbe preko javnega razpisa za sofinanciranje projektov v okviru programa Izobraževanje – krepitev človeških virov. Za vsebino te novice je odgovoren izključno Inštitut za proučevanje enakosti spolovin zanjo v nobenem primeru ne velja, da odraža stališča Nosilca programa Izobraževanje – krepitev človeških virov.

Sodelujemo skupaj za zeleno, konkurenčno in vključujočo Evropo.